Finnsvala 70v. Huppupaita
Alkuperäinen hinta oli: 145,00 €.70,00 €Nykyinen hinta on: 70,00 €.
Jipii! Finnsvala Oy täyttää pyöreät 70-vuotta vuonna 2025!
Koko ikämme olemme valmistaneet tuotteemme täällä Suomen keskipisteen tuntumassa, Pohjois-Pohjanmaan Kärsämäellä.
Tämä monikäyttöinen ja tyylikäs huppari on osa juhlavuoden mallistoa.
Merino Extreme -materiaali on jo 90-luvulta tuttu superlämmin klassikkomme, jonka salaisuus on nerokas rakenne.
Pitkähihainen Merino Extreme huppari yhdistää luontoäidin merinovillalle antamat ominaisuudet kekseliääseen teknisyyteen. Sisäkerros on kosteutta tehokkaasti siirtävää polypropyleeniä ja ulompi lämmintä merinovillaa, johon on sekoitettu hieman polyamidia lisäämään kulutuskestävyyttä.
Merino Extreme on loistava alusasu tai välikerros vaihtuviin säihin ja pitää ihosi aina kuivana ja lämpimänä.
Kosteus siirtyy pois iholta, eikä aiheuta kylmyyden tunnetta edes liikkeen lakattua.
Merinovillan luontainen antibakteerisuus saa asun pysymään raikkaana käyttökerrasta toiseen.
Merino Extreme -mallistomme on suunniteltu ja valmistettu Suomessa.
Mitoitus
Unisex
Paino
200 g/m²
Materiaali
75% Mulesing-vapaa Merinovilla, 22% Polypropyleeni, 3% Polyamidi
Suunnittelu ja valmistus
Kärsämäellä Suomessa
- ohut huppu, mahtuu kypärän alle
- vetoketjullinen pystykaulus, jossa 30 cm vetoketju
- raglan hihat, istuvat eri levyisille hartioille
- hihansuissa peukalolenkit
Unisex koot suhteessa EUR-kokoihin:
| Unisex | EUR Naiset | EUR Miehet |
| XXS | 36 | 46 |
| XS | 38 | 48 |
| S | 40 | 50 |
| M | 42 | 52 |
| L | 44 | 54 |
| XL | 46 | 56 |
| XXL | 48 | 58 |
| 3XL | 50 | 60 |
| 4XL | 52 | 62 |
tarkemmat mitat löytyvät mittataulukosta
Valmistusmateriaalit: 75% Merinovilla (Mulesing-vapaa), 22% polypropyleeni, 3% polyamidi
Neliöpaino: 200g/m²
Neuloksessa tekninen kaksikerrosrakenne, jossa sisempi kerros on kosteutta tehokkaasti siirtävää polypropyleeniä ja ulompi SuperWash-käsiteltyä Merinovillaa.
Luonnostaan antibakteerinen Merinovilla ehkäisee epämiellyttävien hajujen syntymistä ja se voidaan usein raikastaa pesun sijasta tuulettamalla.
Lisäksi sillä on luontaisesti erinomaiset lämmön varastointi- ja kosteuden siirto-ominaisuudet. Pitkäkuituinen Merinovilla ei myöskään kutita tavallisen villan tapaan.
Kaikki saumat ovat litteitä tasosaumoja, joten tuote on miellyttävä päällä – ei paina tai hankaa ihoa.
Kaikki värjäyksessä ja viimeistelyssä käytettävät aineet täyttävät ÖKO TEX 100 -standardin.
Ei tarvitse pestä ennen käyttöä.
Pesu 40°C, villalle sopivalla pesuaineella. Kuosittelu kosteana.
Pesuvälejä voi pidentää tuulettamalla tuote käyttökertojen välissä.
Pyrimme kaikessa toiminnassamme jatkuvasti rakentamaan parempaa liiketoimintaa.
Olemme listanneet viisi kestävän kehityksen periaatetta, jotka ohjaavat meitä.
- Osta vähemmän – korjaa ja kierrätä
- Kunnioita ympäristöä
- Kohtele eläimiä hyvin
- Työskentele niiden ihmisten kanssa, joihin uskot
- Kehitä liiketoimintaa
Toimitustavat ja -hinnat
Toimitamme tuotteet kaikkialle manner-Suomeen Postin ja PostNordin kautta seuraavin hinnoin:
- Postipaketti: Postin noutopisteet & automaatit: 5,90 €
- PostNord noutopisteet & automaatit: 6,90 €
- Posti kotipaketti: 11,90 €
- PostNord kotiintoimitus: 12,90 €
- Maksuton nouto tehtaanmyymälästä
Toimitusaika
Toimitamme varastossa olevat verkkokauppatilaukset 1–5 arkipäivän kuluessa tilauksen kirjauksesta. Verkkokaupasta tilatuilla tuotteilla on 30 päivän palautusoikeus.
Toimitusehdot
Svala.com-verkkokaupasta tilatut tuotteet toimitetaan kuluttajalle joko suoraan kotiin tai asiakas voi noutaa tuotteet valitsemastaan PostNordin toimipisteestä. Mikäli valittu noutopiste ei ole toimitushetkellä käytettävissä, lähetys ohjautuu lähimpään vapaaseen noutopisteeseen. Toimitamme tuotteet kaikkialle manner-Suomeen. Mikäli toimitus ei ole postinumeroalueellesi mahdollista, ota yhteys verkkokaupan asiakaspalveluun seuraavasti:
Sähköposti: help@svala.com
Puhelin: +358 413 137 144
Vaihdot ja palautukset
Tilauksen mukana toimitetaan ohjeet ja tarvikkeet yhteen vaihto/palautuslähetykseen. Yksi palautuslähetys tilausta kohti on maksuton.
Mikäli tuote on viallinen, otathan yhteyttä asiakaspalveluumme ennen palautusta.
Sinulla on oikeus palauttaa tuote ensisijaisesti 30 vuorokauden kuluessa vastaanottohetkestä, erikseen sovittaessa myös pidemmän ajan kuluttua. Palautusoikeutta ei ole, mikäli tuote on otettu käyttöön. Kaikki, paitsi tavanomainen tuotteeseen tutustuminen, kuten pakkauksen avaaminen ja sovittaminen tulkitaan tuotteen käyttämiseksi. Hygieniasyistä tuotetta on aina sovitettava alusvaatteiden päälle. Mikäli palautettava tuote on tutustumisen aikana vaurioitunut tai likaantunut, ei palautusoikeutta ole. Finnsvala Oy pidättää oikeuden periä asiakkaalta tuotteen arvonalenemisesta johtuvat kulut.
Vaihdot ja palautukset käsitellään, kun ne saapuvat tehtaallemme. Palautuneen tuotteen arvo hyvitetään valitun maksutavan mukaisesti. Alkuperäisiä toimituskuluja ei kuitenkaan hyvitetä.
Mikäli vaihdettava tuote on tarve saada käyttöön nopeasti, suosittelemme tekemään palautuksen ja uuden erillisen tilauksen.















Hankin tämän paidan toissa keväänä ja siitä tuli yksi lempipaitojani. Paita on toistuvasti kasuaalissa käytössä arjen eri askareissa aina toimistolta lenkkipoluille ja meditaatioon. Materiaali on oikein miellyttävä päällä ja tuntuu kestävän merinovaatteeksi erittäin kiitettävästi näinkin aktiivista kulutusta. Paita toimii hyvin kesällä ja muussa hikitoiminnassa ja sitä voikin ilmastoida kivasti reilun rintavetskarin kautta. Toimii talvella hyvin talvitakin kerroksena ja huppu päässä siitä tulee todella lämmin, kun kaulus on kunnolla koholla. Koko L oli itselleni hieman reippaampi, kuten halusinkin ja jos olisin halunnut istuvamman, niin olisin valinnut M-koon, koska koko 52 vastaa hyvin mittojani (185/85). Huppu on myös tilava ja. Ainoa miinus reilummassa koossa lienee, että korkea kaulus 'lörpöttää' helposti ilman että pitää huppua päässä, mutta se ei isosti haittaa- mieluummin näin kuin liian kireä kaulus. "Mutta miksi 4 tähteä, jos kerran kyseessä yksi luottopaidoista?" - Noh, halusin pitää arvosteluni mahdollisimman rehellisenä ja koin, että taskun puute on paidan isoin probleema. Henkilökohtaisesti kaipasin eteen syvää kengurutaskua, jossa lämmitellä käsiä tai pitää sitä kevyenä varastona, mutta tyytyisin myös samanlaiseen huomaamattomaan avaintaskuun kuin teidän merinohuppareissa on (mutta niistä lisää toisessa arvostelussa). Ymmärrän kuitenkin, että kaikki taskut ovat lisäkustannus, mutta sen läsnäolo nostaisi paidan tähdet ihan uusille tasoille TL;DR: laadukas paita tosi hyvään hintaan. GET!
JoonasH